Skip to content

Tryptofan, serotonina, twoja dieta – co to ma wspólnego ze zdrowiem psychicznym

Posted in Zdrowie

Odpowiednia dieta jest warunkiem zachowania zdrowia nie tylko fizycznego, ale i psychicznego.

Serotonina – jeden z podstawowych neuroprzekaźników w mózgu

Układ nerwowy człowieka to niezwykle złożony mechanizm. Jednym z podstawowych neuroprzekaźników w mózgu jest serotonina. Jej brak powodować może przygnębienie, rozdrażnienie, poczucie niepokoju, brak możliwości wykonywania efektywnie pracy umysłowej, nerwicę a nawet depresję. Serotonina wytwarzana jest w mózgu i w przeważającej ilości w jelitach. Warto podkreślić, że serotonina zużywa się w wyniku wysiłku psychicznego jak i fizycznego. Jej niedobory mogą wynikać z różnych przyczyn.

Poziom serotoniny a dieta

Serotonina metabolizowana jest z aminokwasu o nazwie tryptofan. Aminokwas ten musi być dostarczany wraz z pożywieniem, ponieważ organizm nie wytwarza go. Dlatego tak ważna jest dieta zawierająca tryptofan. Duże jego ilości znajdują się między innymi w mięsie indyka.

Catering dietetyczny Częstochowa

Braki tryptofanu w diecie w połączeniu z intensywna pracą – fizyczną lub umysłową lub taką i taką a także wysokie emocje powodować mogą – oprócz wycieńczenia fizycznego problemy psychiczne, wywołane brakiem odpowiedniej ilości serotoniny w organizmie.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.